Dell Networking N3024P PoE Switch

8 995 kr inkl. moms

  • Ger ren energi till nätverksenheter med PoE+-support
  • Nätverksswitchar i N3000-serien – konstruerade för effektivitet
  • Avancerade funktioner som förenklar hanteringen
  • Driftsättning med tillförsikt i alla skalor

Endast 2 kvar i lager

Artikelnr: Dell Networking N3024P #1 Kategorier: , ,

Mer information

Formfaktor:

Rackmonterbar

Ethernettyp:

Gigabit Ethernet

Gränssnitt:

2 x stackenhet för nätverk
2 x Gigabit LAN
1 x USB Type A
1 x seriell (RS-232) RJ-45 hantering
24 x Gigabit LAN RJ-45
2 x 10 Gbit LAN SFP+

Minne:

1024MB

Flashminne:

256MB

Expansionskortplatser:

1 (totalt)/ 1 (ledig) x expansionskortplats

Lagernivå (OSI):

Lager 3

Manageringsbar:

Ja

Stackbar:

Staplingsbar

Nätaggregat effekt:

1100 Watt

Hot-Plug:

Hot-plug

PoE (Power Over Ethernet):

PoE+

Prestanda:

Omkopplingsbar fabriksbandbredd: 260Gbps
Stackningsbandbredd: 84 Gbps
Avsändningsprestanda: 193Mpps

Funktioner:

OSPFv3, MLDv2, MLD, OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, Nivå 3-växling, Nivå 2-växling, Stöd för MSTP (Multiple Spanning Tree Protocol), Per-VLAN Rapid Spanning Tree (PVRST), Energy Efficient Ethernet, Dynamic VLAN Support (GVRP), Dubbel bild med fast programvara, Network Access Control (NAC), Märkt VLAN, MDI-/MDI-X-växel, Redundanta fläktar, Auto-negotiation, Protokollbaserad VLAN-support, Portspegling, Staplingsbar, Broadcast Storm Control.

Administrationsprotokoll:

HTTP, SNMP 2, SNMP, RMON, SSH

Standarder:

IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1ag, IEEE 802.1p, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3az, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ac, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v

MAC Address Table Size:

16K poster

Märkning:

RoHS, WEEE, REACH, ICES Class A, EAC, CCC Class A, FCC klass A-certifierad, cUL, GS

Authenseringsprotokoll:

Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+

Krypteringsalgoritmer:

MD5, AES, SSL, TLS

Extrautrustad med:

Redundant ström.
1 st Dell Networking Transceiver, SFP 1000BASE-LX, 1310nm Wavelength, 10km Reach (J6FGD) modul medföljer.